Město Litomyšl a okolí

Historické jádro tvoří městskou památkovou rezervaci. Protáhlé, 500 m dlouhé náměstí je lemováno renesančními, barokními a empírovými domy s podloubími. Mezi nejvýznamnější patří renesanční dům U Rytířů ze 16. století, ve kterém je nyní galerie.

Dominantou města už od druhé poloviny 16. století je nádherný renesanční zámek. Unikátní sgrafitová výzdoba a téměř nezměněná původní podoba, kterou si zámek uchoval až do dnešních let, vedly v roce 1999 k zápisu na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Zámecký areál se tak stal hlavním magnetem, který do Litomyšle každoročně láká tisíce turistů. V rámci prohlídky zámeckých interiérů můžete navštívit jedinečné barokní divadélko, reprezentační sály či přepychové soukromé ložnice. Milovníci umění pak jistě ocení expozici historických klavírů a originálních barokních divadelních kulis. Rodný byt Bedřicha Smetany si můžete prohlédnout v budově bývalého zámeckého pivovaru, která se nachází hned vedle zámku.

Klášterní zahrady v Litomyšli

Klášterní zahrady leží u bývalého piaristického kláštera, mezi dvěma litomyšlskými chrámy nedaleko zámku. Rozkládají se na více než 11 000 m2 na vyvýšenině nad městem. Zdobí je altán s výhledem na město, květinové záhony a uprostřed bazén s mlhovištěm a sochami od Olbrama Zoubka, který je městu věnoval.

Trávníky mohou návštěvníci využít k odpočinku. Relaxační atmosféru podporuje tiše znějící klasická hudba a osvětlení prostoru.

Portmoneum - muzeum Josefa Váchala

Na návštěvu litomyšlského Portmonea určitě hned tak nezapomenete. Sytě barevná výmalba stěn, kde se střídají na první pohled nesourodé postavy ďáblů, skřetů a duchů s klasickými křesťanskými motivy nebo odkazy na hinduismus a jiné orientální nauky, má svoji logiku vycházející z Váchalových životních postojů a uměleckých názorů.

Historie Muzea Josefa Váchala začala již v roce 1920, kdy milovník umění Josef Portman pozval do Litomyšle svého přítele, malíře a spisovatele Josefa Váchala, a požádal ho o vyzdobení stropů a stěn dvou místností svého domu. Autor Krvavého románu tehdy Portmanově žádosti vyhověl a v roce 1924 práce na výzdobě interiérů dokončil. Na začátku 90. let minulého století proběhla jejich rekonstrukce a zachránila tak malby před hrozící zkázou.

Městská galerie – Dům U Rytířů

Městská galerie Litomyšl sídlí v domě U Rytířů, který pochází ze 40. let 16. století. Jeho význam spočívá v dochovaných renesančních prvcích v interiéru, hlavně však v bohaté reliéfní výzdobě na kamenné fasádě. Postavy dvou rytířů daly domu jméno. Poprvé se tento název objevil v Jiráskových Maloměstských historiích, souboru povídek z prostředí Litomyšle.

Naučná stezka Velký Košíř

Stezka vede okolo jednoho z nejstarších východočeských rybníků, jeho okolí je významnou ornitologickou lokalitou. Bylo zde pozorováno 179 druhů ptáků, z toho 72 trvale hnízdících. Čtyři zastávky seznamují s místní faunou a flórou, z nichž mnohé druhy jsou v Česku už vzácností.

Naučná stezka Nedošínský háj

Nenáročná okružní naučná stezka procházející hájem Nedošín, který se nachází na kraji lesa nad rybníkem Velký Kosíř (červeně značená turistická cesta) nedaleko města Litomyšle. Jedenáct  informačních tabulích seznamuje návštěvníky s místní botanikou, zoologií a lesnictvím. Vodní nádrže v okolí nejsou součástí naučné stezky.

Růžový palouček - památník

Památník připomíná událost doby pobělohorské – na jeho místě se členové Jednoty bratrské z Litomyšlska loučili před odchodem do exilu. Růžový palouček byl původně uprostřed polí a je od nepaměti porostlý francouzskými růžemi, lat. Rosa gallica (též růže stepní, papoušková). Praví se, že vyrostly ze slzí českých bratří, prolitých před jejich odchodem do ciziny. Měděný památník podle návrhu arch. Aloise Meteláka byl odhalen v roce 1921.

98_litom-01.jpg
99_litom-03.jpg